תחומי התמחות

מקרקעין

 

פרוייקט תמ"א 38 נדחה בגלל...חניה של השכנה

המפקחת על רישום המקרקעין דחתה לאחרונה תביעה שהגישו דיירים בבניין ברחוב הרב קוק בהרצליה לחייב את שכנתם להסכים לתוכנית תמ"א 38. נקבע שיישום הפרויקט יחייב את הזזת החניה של השכנה, ואי אפשר לפגוע ברכוש פרטי של בעל דירה ללא הסכמתו.


תוכנית מתאר ארצית מ-2008 (תמ"א 38) מאפשרת לבעלי דירות בבניין משותף לקבל תוספת של אחוזי בנייה בתמורה לביצוע עבודות לחיזוק הבניין מפני רעידות אדמה. המפקחת על רישום המקרקעין הוסמכה לאשר את העבודות גם אם יש שכנים שמתנגדים, בתנאי ששני שליש מדיירי הבניין נתנו את הסכמתם. בעליהן של 12 דירות בבניין ברחוב הרב קוק הגישו ב-2014 בקשה למפקחת על רישום המקרקעין בנתניה לאשר להם לבצע עבודות חיזוק והרחבה על אף התנגדות אחת השכנות. בין הצדדים התקיים הליך קודם שבו נדחו השכנים משום שהמפקחת קבעה כי חניית הנתבעת הוחלפה בחניה אחרת ללא הסכמתה. עם זאת, היא הותירה להם פתח לבצע שינויים בתוכנית ולהביא אותה בפניה לאישור מחודש.

 

ואכן, התובעים תיקנו את התוכנית. בתביעה החדשה שהגישו הם טענו כי התוכנית המתוקנת מיישמת את פסק הדין הקודם בכל הקשור לחניית השכנה. לדבריהם, אמנם גם בתוכנית החדשה החניה אינה זהה בדיוק לחניה המקורית, אך ההסטה נדרשת לצורך עיבוי העמודים הסמוכים על מנת לחזק את המבנה מפני רעידות אדמה. הם הוסיפו כי זכותה הקניינית של שכנתם לא נפגעת שכן ממילא לא ניתן כיום לעשות שימוש בחניה הקיימת וגם לא נעשה בה שימוש בפועל. לדבריהם התוכנית החדשה אושרה בוועדה המקומית, אך הם לא הצליחו לרתום את הנתבעת לביצועה ולכן נאלצו להגיש את התביעה.

 

השכנה טענה מנגד כי התוכנית החדשה כלל לא מיישמת את החלטת המפקחת בפסק הדין הקודם. לדבריה החניה החדשה לא נוחה ולא מאפשרת לעשות בה שימוש סביר. ואכן, המפקחת על רישום המקרקעין בנתניה, אסתי שחל, לא השתכנעה שהתוכנית שהגישו התובעים קיבלה את אישור הוועדה המקומית. היא ציינה שמעדות יועץ התנועה העירוני עולה כי התוכנית לא תואמת את הסדרי החניה שעליהן הורה ודי בכך כדי לדחות את התביעה. מעבר לכך, כתבה המפקחת, גם התוכנית החדשה משנה את חניית הנתבעת בהשוואה לחניה המקורית. היא דחתה את טענת התובעים שלפיה ההסטה נדרשת לצורך עיבוי העמודים הסמוכים וקבעה כי גרסתם נסתרה בעדות האדריכל מטעמם.

  

המפקחת שחל הדגישה שהחוק מאפשר ביצוע עבודות תמ"א 38 רק ברכוש המשותף ולא ניתן לפגוע ברכוש פרטי של דייר ללא הסכמתו. היא הוסיפה כי החוק גם אינו מסמיך אותה לאכוף על בעל דירה לבצע עבודות או שינויים ברכוש הפרטי שלו. בנסיבות אלה נדחתה התביעה, אף שלשכנים הובהר שוב כי הם רשאים להגיש תכנית מתוקנת שלא תפגע בחניית השכנה.

 
אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי או חוות דעת, או תחליף ליעוץ משפטי אצל עורך דין.
בכל מקרה ספציפי יש לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך הדין העוסק בתחום.

 
 

כתבות נוספות בתחום

 

אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי או חוות דעת, או תחליף ליעוץ משפטי אצל עורך דין.
בכל מקרה ספציפי יש לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך הדין העוסק בתחום.